Linja e re e pajisjeve të Samsung për vitin 2022; e krijuar për një përvojë inovative të personalizuar

Samsung Electronics prezantoi linjën e tij të Neo QLED 8K, soundbar-et, aksesorët dhe iniciativat e qëndrueshmërisë për vitin 2022, në ngjarjen virtuale Unbox & Discover. Me këtë formacion të ri, Samsung synon të ripërcaktojë rolin e televizorit duke krijuar ekrane të avancuara, të dizajnuara bukur që ofrojnë më shumë se thjesht argëtim. Produktet dhe veçoritë e këtij viti e çojnë ekranin në një nivel të ri duke ofruar një pikë qendrore për të luajtur, lidhur, punuar dhe më shumë. “Ne jemi të përqendruar në krijimin e një përvoje të qetë për të gjitha produktet tona, e cila u lejon përdoruesve të shijojnë pa mundim të gjitha përfitimet e tyre. Neo QLED 8K 2022 është projektuar për të përmbushur nevojat dhe fuqizuar pasionin e përdoruesve tanë, dhe risitë janë frymëzuar nga përvojat e tyre, “tha Jong-Hee (JH) Han, Zëvendës Kryetar, CEO dhe Shef i DX të Samsung Electronics.Neo QLED 8K gjithashtu ka fuqinë për të krijuar përvoja të reja si pajisja më e rëndësishme në qendër të shtëpisë.”
Portofoli i vitit 2022 i Samsung-ut u zhvillua nga vizioni i ‘Ekrane Kudo, Ekranet për të Gjithë’, me televizorët si pikë qendrore e shtëpisë dhe jetës së përditshme të përdoruesve. Në përputhje me këtë vizion, Samsung krijoi pajisje që lidhen pa probleme për të ofruar personalizim dhe ndërlidhje, duke siguruar që ekrani të jetë i përshtatshëm për çdo mënyrë jetese. Historikisht, televizorët dhe ekranet janë
shoqëruar kryesisht me aktin e “të parit”, por Neo QLED 8K synon ta ndryshojë këtë duke zgjeruar përvojën e përdoruesit.


Neo QLED 8K: Më e mira bëhet edhe më e mirë
Neo QLED 8K 2022 është përmirësuar për të sjellë përvojën e ekranit të madh në një nivel tjetër. Në zemër është procesori Neural Quantum 8K. Procesori më i fundit ka 20 rrjete të pavarura të inteligjencës artificiale, secili që analizon karakteristikat e përmbajtjes dhe cilësinë e figurës për shikim optimal, pavarësisht nga burimi. Procesori Neural Quantum 8K fuqizon gjithashtu një risi të re teknologjike – Real Depth Enhancer. Kjo skanon ekranin dhe maksimizon kontrastin me sfondin duke përmirësuar objektin dhe duke e mbajtur sfondin të papërpunuar.
QLED-i i ri i Samsung 2022 mori certifikatën e parë në botë ’Pantone Validated’ nga Pantone, autoriteti global për ngjyrat dhe krijuesi i Pantone Matching System (PMS) – që do të thotë se modelet riprodhojnë në mënyrë autentike më shumë se 2000 ngjyra si dhe 110 nuancat e reja të shtuara të lëkurës që gjenden në udhëzimet e Pantone. Për më tepër, këto ngjyra të shkëlqyera janë të rehatshme për t’u parë me modalitetin e ri EyeComfort. Funksioni përdor teknologjinë e inteligjencës artificiale për të rregulluar automatikisht ndriçimin dhe temperaturën e ngjyrave të ekranit.

Tingulli i nivelit të lartë Dolby Atmos me veçori inteligjente
Për një eksperiencë gjithëpërfshirëse, televizorët dhe ekranet kanë nevojë për tinguj të fuqishëm që të përputhen me ngjyrat dhe detajet e pasura. Inteligjenca artificiale e procesorit Neural Quantum 8K analizon atë që është në ekran në kohë reale, në mënyrë që veçoritë Adaptive Sound të mund të gjurmojnë dhe lëvizin ndërmjet altoparlantëve për tu përshtatur saktësisht me lëvizjen në ekran. Në QN900B, një model flagship i Neo QLED 8K, të gjithë tingujt vijnë nga një sistem audio 90W 6.2.4, me
altoparlantë të rinj dhe Dolby Atmos me Object Tracking Sound Pro. Kjo teknologji është aplikuar edhe
për njohjen e zërit me Voice Tracking Sound. Samsung po prezanton gjithashtu Wireless Dolby Atmos në televizorët e tij Neo QLED 4K dhe 8K – kjo do të thotë cilësi e pacenuar audio dhe pa rrëmujën e kabllove HDMI. Dolby Atmos me valë do të aplikohet gjithashtu në soundbar-in e ri të Samsung, Ultra Slim 2022 , i krijuar për një përvojë audio gjithëpërfshirëse nga një konfigurim më estetik dhe minimal.
Një eksperiencë e re e ekranit Për t’u siguruar që përvoja të jetë sa më e qetë, linja 2022 është e pajisur me veçori dhe ndërfaqe përdoruesi të reja dhe më inteligjente, duke lejuar televizorët dhe ekranet Samsung të bëhen qendra kryesore për të parë përmbajtje, kontrolluar pajisjet, luajtur lojëra, stërvitje dhe më shumë.

Smart Hub i ri: Këtë vit, Samsung zbuloi gjithashtu Smart Hub, ndërfaqen e re të përdoruesit, të mundësuar nga Tizen. Samsung Smart Hub tërësisht i ri sjell çdo aspekt të përvojës inteligjente në një ekran bazë. Skeda e re klasifikon veçoritë, cilësimet dhe përmbajtjen në tre kategori:
o Media: Ekrani i medias organizon opsionet e argëtimit të përdoruesve – duke përfshirë videon on demand, transmetimin dhe Samsung TV Plus 1 me 190+ kanale falas.
o Gaming Hub: Gaming Hub është një platformë e re e zbulimit të transmetimit të lojërave që lidh harduerin dhe softuerin për të ofruar një përvojë të qetë. Nuk kërkohet shkarkim apo hapësirë ruajtëse.


o Ambient: Ekrani Ambient përmirëson estetikën e shtëpisë, pavarësisht nëse kjo do të thotë sinkronizimi i ekranit me dekorin rrethues ose tërheqja e vëmendjes me vepra arti.
Përvoja Gaming: Përveç Gaming Hub-it krejtësisht të ri, linja e vitit 2022 vjen me specifika dhe veçori që janë krijuar për përvojën përfundimtare të lojërave. Ato përfshijnë katër porta mbështetëse HDMI 2.1 3 , lojëra Motion Xcelerator Turbo Pro 4K 144Hz, GameView Super Ultrawide dhe Game Bar. Me këto cilësi të jashtëzakonshme të figurës dhe përmirësime të cilësimeve, lojërat do të jenë më realiste dhe emocionuese se kurrë. Samsung gjithashtu do të prezantojë së shpejti një linjë ekskluzive televizorësh për lojëra në 43 dhe 50 inç.

Samsung Health: Samsung Health ofron jo vetëm një shumëllojshmëri të gjerë klasash stërvitjeje dhe mirëqenieje, por edhe mënyra për të kontrolluar përparimin dhe rutinën tënde.
SmartThings: Një komponent kritik i përvojës së lidhur është SmartThings i Samsung. Me SmartThings, ekrani bëhet qendra kryesore për të kontrolluar me lehtësi pajisjet e tjera elektroshtëpiake në një pikë të vetme.
NFT Platform: Më në fund, risia më e fundit e vitit 2022 është Platforma NFT e Samsung, në partneritet me liderin e industrisë, Nifty Gateway. Ambient mode do t’u ofrojë konsumatorëve një platformë NFT për të eksploruar dhe shfaqur artet digjitale NFT në Neo QLED dhe QLED 2022, një mënyrë e re për të mbledhur dhe paraqitur vepra arti.

Qëndrueshmëria bazuar në vizionin ‘Going Green’
Samsung është gjithmonë duke menduar se si procesi i prodhimit dhe përdorimi i produkteve ndikojnë në mjedis, duke kërkuar mënyra për të reduktuar gjurmën e saj dhe për të ndërtuar një të ardhme më të mirë për planetin.
Eco-Packaging: Samsung po përmirëson paketimin e tij me 90% më pak bojë, duke hequr gjithashtu kapset e letrave gjatë prodhimit. Të dyja përmirësimet reduktojnë mbetjet dhe e bëjnë më të lehtë përpunimin në qendrat e riciklimit.
SolarCell Remote: Telekomanda SolarCell gjithashtu u përmirësua në vitin 2022. Tani ato janë plotësisht pa bateri dhe mund të karikohen përmes 2.4GHz Radio Frequency Harvesting – duke marrë energji nga energjia rezervë e emetuar nga ruterat Wi-Fi.
Materiale të ricikluara: Televizorët, monitorët, sinjalistika digjitale dhe telekomanda e Samsung 2022 përdorin rrëshirë të ricikluar. Veçanërisht, monitorët me rezolucion të lartë përdorin rrëshirë të ricikluar nga plastika e hedhur në oqean.
Certifikimi “Carbon Trust”: Neo QLED 8K/4K i Samsung ka arritur etiketën ‘Reducing CO2’ nga Carbon Trust, duke demonstruar se gjurma e karbonit për linjën Neo QLED po reduktohet nga viti në vit.
Personalizimi i televizorit me aksesorë
Çdo përdorues ka shijen dhe nevojat e tij unike kur bëhet fjalë për televizorët, prandaj Samsung krijoi
aksesorë të rinj për televizorët e tij të vitit 2022.
 Slim Fit Wall Mount: Për ata që duan të montojnë ekranin e tyre në mur, Slim Fit Wall Mount lejon që televizori të shtrihet në mur, ndërsa ofron rrotullim lart, poshtë dhe anash për këndin e përsosur, pavarësisht se ku është ulur shikuesi.
Studio Stand: Në rast se preferohet mbështetësja e televizorit, Stand Studio ofron një mënyrë unike dhe elegante për të shfaqur Neo QLED 8K në një mënyrë artistike.
Auto Rotation: Aksesori i ri zgjeron aftësitë rrotulluese të The Sero në Neo QLED 8K. Rrotullimi automatik sjell përvojat celulare në ekranin e madh, artin e portretit në ekranin e plotë dhe përvojat MultiView në paraqitjet e reja. Për të porositur paraprakisht ose për më shumë informacion mbi produktet e televizorit të Samsung, ju lutemi vizitoni: www.samsung.com/.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *